Knitting.cz
Probíhá ukládání
Je nám líto, ale příspěvek nebo komentář byl již odstraněn.
chevron_left
chevron_right
close
Probíhá ukládání příspěvku

40 zajímavých faktů o přízi, které jste možná nevěděli!

11. 1. 2023
2
1149
Příze je délková textilie z jednoho nebo více vláken, která se používá při šití, háčkování, pletení, tkaní, vyšívání a výrobě textilií. Tuto definici zná asi každý, ale věděli jste o přízi i některé zajímavosti?
Historie

Je známo, že lidská výroba příze existovala již od doby kamenné a dřívějšího pravěku, kdy se starověké vláknité materiály vyvíjely od zvířecích kůží přes rákos až po rané tkaniny. Bavlna, vlna a hedvábí byly prvními materiály pro přízi a obchod s textilem nesmírně přispěl ke starověké globální ekonomice.

40 zajímavých faktů o přízi
Merino ovce
Angorský králík
Kašmírská koza

1. Vlna je hygroskopická. Pokud se ptáte, co to sakra znamená hygroskopický, je to slovo, které znamená, že je něco schopno absorbovat vlhkost. Vlna je neuvěřitelně hygroskopická a dokáže absorbovat téměř polovinu své váhy. Vlna také přirozeně odpuzuje vodu kvůli lanolinu. Lanolin je přírodní vosková látka, kterou ovce produkují a často je stále přítomna na většině vln.

2. Vlna je odolná vůči skvrnám. Lanolin také pomáhá předcházet tomu, aby se skvrny vstřebaly do vláken.

3. Vlna je antibakteriální. Protože povrch vlny zůstává suchý, i když absorbuje vlhkost, brání růstu bakterií. Zatímco lanolin vodu odpuzuje, ovce ho produkují, aby chránily kůži před infekcí. Protože lanolin chrání ovce, chrání také vlákno před tím, aby do něj pronikly bakterie, plísně a plísně.

4. Vlna je přirozeně odolná vůči zápachu. Vaše oblečení zapáchá v případě, že absorbuje a zadržuje některé bakterie. Protože je však vlna antibakteriální vlákno, přirozeně odolává pachům.

5. Vlna se dříve téměř vytratila. Jak asi víte, vlna se při praní v pračce nebo sušení v sušičce hodně sráží a plstí. Kvůli tomuto, když byly poprvé zavedeny pračky, vlna se ve světě textilní výroby téměř vytratila. Díky tomu, vlněný průmysl vytvořil vlnu superwash. Vlna Superwash je vlna, která je během zpracování ošetřena chemikáliemi, aby se dala prát v pračce, stává se odolnější a ještě lesklejší než přírodní vlna.

6. Vlna zastoupila ještě vzácnější tkaniny: V Norsku v 18. století, kdy král zakázal nošení hedvábí prostým lidem, se farmáři rozhodli pro dováženou česanou vlněnou tkaninu, která měla podobný lesk.

7. Kromě oděvů má vlna několik průmyslových využití, od klavírních tlumičů až po absorpční podložky pro ropné skvrny.

8. Vlna je biologicky odbouratelná. Pomalu se rozkládá a hnojí rostliny velkorysým obsahem dusíku, který činí neuvěřitelných 17 procent.

9. Vlna je poměrně ohnivzdorná. Její bod vznícení je asi 750°C. A na rozdíl od nylonu a polyesteru vlna při vznícení nekape ani se netaví.

10. Vlněné oděvy mají obvykle delší životnost než oděvy vyrobené z bavlny nebo hedvábí. Vlněné vlákno může být ohnuto 20 000krát, než se zlomí, zatímco bavlněné vlákno se zlomí po 3 000 ohybech.

11. Jediné vlákno vlny je tenčí než jeden lidský vlas.

12. Jistě, všichni víme, že se vlna vyrábí ze srsti ovcí a alpak, vyrábí se ale také z koz, velbloudů, lam, králíků, bizonů a dokonce i z vačic.

13. Vlna z alpaky může mít 22 různých barev.

14. Jedna ovce může vyprodukovat až 13.5 kg vlny ročně.

15. Na dvou různých kontinentech, v Mexiku a Pákistánu, byly objeveny fragmenty starověké bavlněné látky z doby 5000 let před naším letopočtem.

16. Pravý kašmír pochází pouze z kašmírské kozy, která žije v Himalájích. Jejich jemná podsadová srst se používá k výrobě luxusní a žádané kašmírové příze.

17. Nejstarší vlněný koberec byl objeven na Sibiři, jehož historie sahá až do roku 500 před naším letopočtem.

18. Konopí je jednou z prvních rostlin, které se používalo pro výrobu vláken, starověké národy již 4500 let před naším letopočtem.

19. Bavlna zůstává jako královna přírodních vláken a prodává se více než kterákoli jiná tkanina po celém světě.

20. Len je jedním z nejpevnějších přírodních vláken, jaké kdy bylo objeveno.

21. Srst velbloudů je neuvěřitelně vzácná a luxusní, sklízená je z velbloudů dvouhrbých v Mongolsku.

22. Angora je starodávné plemeno domácího králíka, jehož srst roste dvakrát rychleji než ostatním králíkům. Výsledné duté vlákno je klasifikováno jako luxusní vlna.

23. Američtí producenti ovcí tradičně sklízejí vlnu během jarních měsíců.

24. Více než polovina vlny americké produkce se prodá během dubna, května a června.

25. Americký Texas je předním celostátním výrobcem vlny.

26. Jedním z největších spotřebitelů americké domácí produkce vlny je armáda Spojených států.

27. Na světě žije přibližně 1 miliarda ovcí, z nichž 30 milionů žije ve Spojeném království.

28. Vlna je odolná vůči slunečnímu záření, má přirozený UV filtr.

29. Merino vlnu lze prát na 60°C.

30. Každý ví, že vlna vás může zahřát, ale vlna může být také použita k tomu, aby vás udržela v chladu. Je to proto, že vlna má vynikající izolační vlastnosti.

31. Merino vlna pochází ze specifického plemene ovcí, které vzniklo ve Španělsku kolem 12. století. Ovce merino jsou velmi přizpůsobivé svému okolí a zvláště dobře přežívají ve velmi chladném a drsném klimatu.

32. Na světě existuje přes 900 plemen ovcí a jedním z nejoblíbenějších je merino.

33. Vlněný kabát na ovcích Merino nikdy nepřestane růst. Je třeba je alespoň jednou za rok ostříhat.

34. Na rozdíl od běžné vlny je merino vlna velmi měkká a nedráždí pokožku. Ve srovnání s běžnou vlnou má totiž menší vlákna a šupiny.

35. Ovce jsou inteligentní – nejenže dokážou ovce rozpoznat až 50 dalších ovčích tváří a zapamatovat si je po dobu 2 let, ale dokážou rozpoznat i lidské tváře.

36. Ovce mají vynikající periferní vidění. Jejich velké, obdélníkové zornice jim umožňují rozhled téměř 360 stupňů. Ve skutečnosti mohou vidět za sebe, aniž by otočili hlavu.

37. Austrálie produkuje nejvíce vlny na světě s masivními 284 000 tunami ročně. V Austrálii existuje jiné plemeno Merino, nazývané Poll Merino, které nemá rohy.

38. Kašmírské kozy jsou pojmenovány po regionu kašmír, nacházejícím se v oblastech Indie a Pákistánu.

39. Nejrychlejší zaznamenaný čas stříhání ovce je 39,31 sekundy.

40. Samec ovčího plemene Texel jménem Deveronvale Perfection je nejdražší ovcí na světě. V roce 2009 jej koupil farmář ve Skotsku, aby jej mohl použít jako chovného berana za více než 425 000 dolarů.

thumb_up
Sdílet
Sdílet
Sdílet
Návrhy článků
Komentáře
Pro přidávání komentářů se prosím přihlašte